Category Archives: All State

2022 Boy’s All State Awards

First Team All State
Coe BrownKevinKouchoukos
Coe BrownBradyKouchoukos
Hollis BrooklineJakeLaborde
Hollis BrooklineAidanNorris
Hollis BrooklineEthanNorris
SalemMattMcCloskey
TimberlaneAnthonyRousseau
WindhamKyleGschwend
WinnacunnetNoahMolnar
Second Team All State
Coe BrownHughHamilton
DoverNicholasHenao-Vasquez
LondonderryTylerBrown
LondonderryMattDoyle
PinkertonAndrewThompson
WindhamNickFurnari
WindhamBraedenManti
WindhamBlakeDempsey
WinnacunnetJoshuaSchaake
Honorable Mention
Bishop GuertinTrentRider
Coe BrownSamLapiejko
KeeneLiamDowe
MascenicSpencerDilda
SalemMatthewGoetz
SalemTylerValerio
Player of the Year:  Jake Laborde – Hollis Brookline
Coach of the Year: Ryan Smith – Coe-Brown Northwood
JV Coach of the Year: Gloria Tawalujan – Dover

2021-2022 Girl’s All State

Division I First Team
BedfordCaleighO’Connell
BedfordJuliaGiroux
BedfordHayleySalis
DoverToryVitko
Hollis/BrooklineMegCoutu
Hollis/BrooklineSophiaJordan
LondonderryKelseySanborn
PinkertonEllaKoelb
WindhamCassieFaria
Division I Second Team
BedfordLanaMcCarthy
DoverMaggieHurley
GoffstownJulianneDanis
Hollis/BrooklineCheyeanneColbert
KeeneMirandaSalema
Nashua NorthAlyssaStanton
PinkertonSarahBolduc
PortsmouthSofiaZingariello
WindhamSamanthaBlandford
Division I Honorable Mention
AlvirneMollyODonnell
Bishop GuertinCarolineSullivan
GoffstownRileyO’Connell
LondonderryLauraHaas
PinkertonAbbyLeppert
WindhamElizaRaymond
Player of the year:Bedford – Caleigh O’Connell
Coach of The Year:Keene – Gabby Arig
JV Coach of the year:Londonderry – Sean Clougherty
Division II First Team
CampbellElaynaMontenero
Coe-BrownAnnieJerome
Coe-BrownKaitlynMiller
GilfordRileyMcDonough
GilfordKateSullivan
MilfordIzzyUnsworth
Oyster RiverEmmaHampton
PlymouthAbbyBassingthwaite
St. ThomasEnyaKaonga
Division II Second Team
CampbellCatherineCarignan
Coe-BrownAnnikaGunderson
LaconiaSierraHalligan
MilfordStellaCrosby
MilfordAliFortin
MilfordMadiMurphy
Oyster RiverKimGowell
St. ThomasMyaFord
St. ThomasAshelighVon der Linden
Division II Honorable Mention
CampbellMorganBruner
Con-ValEmmaRodenhiser
GilfordAshleySanderson
HanoverEstherHacker
KingswoodGillianSeigars
PelhamMeghanRoemer
Player of the year:Milford – Izzy Unsworth
Coach of The Year:Manchester West – Corri Wilson
JV Coach of the year:Manchester West – Josh Wilson
Division III First Team
EppingGracieRe
Inter-LakesHavenLopez
Inter-LakesMollyMoynihan
MascenicAnnikaMartel
NewfoundPaulinaHuckins
NewfoundMalinaBohlman
Portsmouth ChristianJoeySkubisz
Portsmouth ChristianMaddyKniphfer
SunapeeMollyReed
Division III Second Team
EppingPacyMorgado
KennettOliviaArias
MascenicMackenzieCormier
MascenicLylaBuxton
MoultonboroughMichelleFell
NewfoundMikaylaUlwick
NewfoundEmalieRuiter
TrinityElizabethMullen
TrinityTaylorHasselbach
Division III Honorable Mention
Hillsboro-DeeringRoseRioux
MoultonboroughCharlotteJohnson
MoultonboroughOliviaTatro
MoultonboroughKristinGunderson
RaymondAdriannaMorasse
SunapeeKatelynClaus
SunapeeEmmaMcNally
Player of the year:Mascenic – Annika Martel
Coach of The Year:Mascenic – Karen Gibson
JV Coach of the year:Portsmouth Christian – Sophia Scola

2021 Boys All State Selections

Congratulations to the following Players:

All State 1st Team Region 1
Bishop Guertin – DJ Omogrosso
Goffstown – Aaron Audesse
Hollis-Brookline – Aidan Norris
Hollis-Brookline – Jake Laborde
Hollis-Brookline – Max Marshall
All State 2nd Team Region 1
Goffstown – Cole Bergeron
Mascenic – Spencer Dilda
Windham – Jared Stivala
Windham – Jeff Draper
Windham – Kyle Gschwend
All State Honorable Mention Region 1
Bishop Guertin – Erik Wizboski
Goffstown – John Kelly
Player of the Year Region 1
DJ Omogrosso – Bishop Guertin
All State 1st Team Region 2
Coe-Brown – Kevin Kouchoukos
Pinkerton – Lucas Lizotte
Pinkerton – Wilson Mills
Salem – Matt McCloskey
Winnacunnet – Lucas Schaake
All State 2nd Team Region 2
Dover – Conner Sheehan
Pinkerton – Daniel Collins
Salem – Brandon Hebert
Salem – Kai Eskel-Greenhalge
Winnacunnet – Brett Marelli
All State Honorable Mention Region 2
Coe-Brown – Riley Mulligan
Coe-Brown – Sam Lapiejko
Londonderry – Matt Doyle
Player of the Year Region 2
Lucas Lizotte – Pinkerton

NH ALL STATE 2020-2021

Division I Schools1: Name2: Name3: Name
AlvirneEmily ElstonMolly O’Donnell
BedfordCaleigh O’ConnellLindsey PeirsonJulia Giroux
Bishop GuertinMadison KeatingEmma CharronJulia Foster
ConcordEmma FergusonElizabeth Blinn
DoverRachel VitkoMorgan RaineriTory Vitko
ExeterDana LitzelmanGrace KellyClaire Perreault
GoffstownMolly StrongTheresa NorrisAva Winterburn
Hollis/BrooklineHanna CloseJessica CooperAngelina Leonard
KeeneLily PierannunziMiranda Salema
LondonderryJordan GalluzzoKelsey SanbornLexi Small
Manchester MemorialLaura Jacques
MerrimackIsabella SmithHaley SmethurstLily Petrocelli
Nashua NorthJamie ParkerKelsey LaliberteAlyssa Stanton
Nashua SouthAnne ShermanNatalie BoyleAlexis Farrell
PinkertonElla KoelbReese AsselinLily Heywood
PortsmouthSofia ZingarielloCaden Merwin
SalemAbby Mulry
SpauldingApril BeattyHaleigh GullisonKylyn McLaren
WindhamCassie FariaArielle nystenAva mayo
Division II Schools1: Name2: Name3: Name
CampbellChloe SteinigerTori Allen
Coe-BrownAnneliese WadeJesse DavisKaitlyn Miller
Fall MountainRachel WatsonMadeline ManningMary Ronning
GilfordLindsey SandersonRiley McDonoughKate Sullivan
HanoverKatie PetersonEmily GammellEsther Hacker
John StarkLillian StognerBrooke PatnodeIzabella Nelson
KingswoodGillian Seigers
LaconiaSierra HalliganNorah Dunleavy
MilfordIzzy UnsworthSophie PalmerEmma Tronkowski
Oyster RiverKim GowellEmma HamptonMaggie Sylvester
PelhamMaria DagherCasey Chamberlin
PlymouthAbby BassingthwaiteErin ToleMakayla Marucci
Prospect MountainJulia LeavittAllie Stockman
SomersworthMadi Smith
SouheganKaterina StuopisAllison McCall
St. ThomasMeagan SkowronKateri True
Division III Schools1: Name2: Name3: Name
BelmontAlyzabeth O’Connell
EppingGracie RePacy Morgado
FarmingtonChloe WeeksArreona DaveyJaclyn Peaslee
FranklinLauryl MayOlivia Wattendorf
Inter-LakesDevyn VaalMolly MoynihanEmma Richardson
KennettJozelyn Henry
MascenicAnnika Martel
Mascomajadyn BatesAudrey MayCardigan Loupis
MoultonboroughJess Sullivan
NewfoundBailey FairbankMalina BohlmannPaulina Huckins
NuteAva Leeman
Portsmouth ChristianLindsey HatfieldIsabella Ouellette
RaymondMykenzie RivesPaige Rivera
SunapeeMolly Reed

2019-20 All State & Awards

The 2019-20 All State teams are announced here along with Coach of the Year, JV Coach of the Year and Player of the Year for each division.

Congratulations to all!

The NHVCA

2019-2020 Senior All Star Match & All State Ceremony


Saturday, November 16, 2019


Exeter High School – 1 Blue Hawk Drive – Exeter, NH 03833

Admission: $5 Adults – $2 Senior Citizens – $2 Students*

Division I: report to court 1

Division II: report to court 2

Division III: report to court 3

4:15– 4:40: Check-in and warm-up for Athletes

4:45: Parade of Athletes -Introduction of Senior All-Star Teams – National Anthem

 ***

5:00: Senior All-Star Games
Each round will be a 20 minute time limit – 5 minutes between matches

Parents please bring camp chairs if you like.  Limited Seating Available.


Time Court 1 Court 2 Court 3
5:00 3 vs. two one vs. three 1 vs. 2
5:25 1 vs. two 2 vs. three 3 vs. one
5:50 2 vs. 3 1 vs. three one vs. two
6:15 1 vs. 3 2 vs. one two vs. three
6:40 1 vs. one 2 vs. two 3 vs. three


Each division has 2 teams. The teams are distinguished by (1, 2, 3) and (one, two, three)
i.e. Division I teams are: “1” & “one”, Division II: “2” & “two”, Division III: “3” & “three”

All State Ceremony to follow directly after the Senior Games (~7:00pm)

All-State players, Players of the year, Coaches of the Year and
Team Academic and Community Service Awards will be presented

*All state athlete award winners are admitted free of charge

2019 Season Continues

The Standings for Each Division can be found on the NHIAA Website located Here.

Please stay tuned for information about All State Nominations and Voting (coming from the individual Division Representatives).

The NHVCA

2018 Boys All State

Congratulations to this year’s All State recipients.  The information is below and can be found permanently listed on this page:

 

2017-2018 NH
Boys All State


logowebsmall


1st Team

Sam Hovan – Timberlane

Micah Howard – Mascenic

Jonathan Brackett – Hollis-Brookline

Nate Newton – Bishop Guertin

Nick Kasprzack – Windham

Nick Hayes – Salem

Matt Perry – Timberlane

Hunter Hazard – Pinkerton

Noah Rapazzo – Goffstown


2nd Team

Luke Leonard – Windham

Sean Galusha – Pinkerton

Tyler Beshman – Pinkerton

Scott VanCoughnett – Hollis-Brookline

Neil Rea – Windham

Brian Castle – Pinkerton

Ryan Greeley – Salem

Jack Wizboski – Bishop Guertin

Roman Fabrizio – Salem


Honorable Mention

Isaac Borges – Goffstown

Connor Ross – Timberlane


Connor Ogorchock – Bishop Guertin


James Buttafuoco – Londonderry


Ryan Peace – Goffstown


Jack Schaake – Winnacunnet


Player of the Year – Sam Hovan – Timberlane

Coach of the Year – Ed Leonard – Hollis-Brookline

JV Coach of the Year – (3 Tied):

Wayne Siejkowski – Timberlane
Amanda Lemenager – Pinkerton
Jeff Costa – Windham